Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Deska, která mi udělala velkou radost. Brooklynští GOSPEL nevydali album od roku 2005. „The Loser“ je tedy jejich teprve druhý dlouhohrající zářez. Na tři roky úplně utlumili činnost. Nelze ale říci, že by druhá deska nebyla očekávána. Svojí prvotinou „The Moon Is A Dead World“ poměrně dost rozčísli hardcoreové vody střetem hardcorepunku, screama a notně zduřelé progresivní složky. Ačkoliv se to v té době nabízelo, tak srovnání nesedělo. GOSPEL si vybudovali vlastní styl.
Nová deska silně staví na netradičních klávesových plochách, které často používají retro zvukové rejstříky, jež se rozpínají od hammondových sedmdesátek až po syntezátorové varhany. Ty jsou pak velmi často v ostrém kontrastu se zdivočelými neposednými kytarami. Skvěle fungují ale i pasáže, kde jsou kytary na klávesy mnohem těsněji nalepené a vzájemně rozvíjejí a doplňují své motivy. Kdyby GOSPEL ještě trochu víc šlápli na plyn a více se utrhli ze řetězu, budou mi připomínat tvorbu pensylvánských AN ALBATROSS z doby před více jak jednou dekádou. GOSPEL ale nepřešlapují určitou hranici tvrdosti. Mnohem častěji volí sofistikovanou progrockovou cestu před hrubou silou. Nerozpakují se ani delší dobu držet čistě instrumentální polohu. Takovým případem je závěr skladby „Tango“. To je ryzí progresivně laděná radost, která si ujíždí na aranžérské hravosti, bez toho, aby působila příliš onanisticky.
Těch sedmnáct let pauzy je na novém materiálu znát. Jak v tématech, tak v aranžérské dospělosti. Klávesy se staly mnohem více určujícím elementem pro jejich hudbu. Není se čemu divit, na debutu bylo mnoho materiálu už složeno, když se ke kapele John Pastir přidal. Nyní je znát, že je integrální součástí tvůrčího procesu a mnoho zásadních motivů se o jeho linky opírá. Návrat této kapely mě potěšil, neboť GOSPEL zestárli velmi příjemným způsobem a mě jejich návrat sedl jako málokterý jiný.
Poměrně výraznou složkou této desky je i zvukový design. Za ním stojí dva titáni zvukomalby. Kurt Ballou z CONVERGE, u kterého se nahrávalo, a Magnus Lindeberg, jenž se postaral o mastering. Výjimečná deska, která k sobě váže chaotické elementy řvaného hardcore a progresivní sedmdesátky. Kdyby KING CRIMSON chtěli hrát screamo, bude to znít nějak takhle.
Hned první skladba naznačuje, že u DEUS MORTEM se věci začínají měnit. Poláci posunuli svůj BM do čistějších a melodičtějších vod. Jistě, řízky se občas klepou nekompromisně, nicméně i tak je ústup do přijatelnějších sfér znát. Osobně mi to ale nevadí.
Jeden z nejvíce obskurních rituálů roku 2024. Lidé (?) okolo IMPETUOUS RITUAL / GRAVE UPHEAVAL vyrukovali s neotesaným black/death metalovým manifestem. Divokost, chaotičnost, ale zároveň i slušný skladatelský skill. Hudba dle mého gusta. Více za týden.
Timothée Chalamet sa vraj na place nechal oslovovať Bob; naučil sa hrať na gitaru a spievať ako Dylan. Film, pokrývajúci roky 1961-65, stojí na hereckom a hudobnom výkone hlavných hviezd (a na skvele zapracovaných piesňach). Inak sa do hĺbky príliš nejde.
Vtipné intro je naozaj iba začiatok skvelého zážitku, ktorý nám opäť pripravili odviazaní a radostní Švédi. Tento let do Taškentu je naozaj veľká paráda. Vzletné melódie, príjemná atmosféra - hodinka uletí ako nič. Opäť raz nesklamali!
První deska po návratu Bobby Lieblinga z vězení potvrzuje teze o starých psech a nových kousích. Pro alespoň s nějakou starší nahrávkou obeznámené jedince album moc novinek nepřinese, na druhou solidní standard temného rocku/doomu ze staré školy potěší.
Hitový generátor sice pořád pracuje, ale už se z něj bez pravidelné údržby trochu kouří. Švédové opět natahují stopáž až někam k jedné hodině a to se hlavně ke konci nahrávky už dost projevuje. Stále příjemný poslech, ale trhlinky se postupně zvětšují.
Pohrobci skvělých GLACIATION se vrací po dlouhé dekádě s půl hodinou obtížně zařaditelného post BM, který oproti původní kapele působí podstatně lyričtějším, křehčím dojmem. Zároveň je to opět výzva pro posluchače propracovat se do téhle fascinující vize.